تبلیغات
اخبار جهان اسلام - لزوم مرافقت سالك با استاد خاص و عام
اخبار جهان اسلام
برای سلامتی آقا امام زمان صلوات


لزوم مرافقت سالك با استاد خاص و عام

أولیاء خدا و افرادی‌ كه‌ به‌ مقام‌ كمال‌ انسانی‌ رسیده‌اند در هر زمان‌ ممكنست‌ متعدّد باشند و هر یك‌ از آنان‌ قابل‌ دستگیری‌ و هدایت‌ و ارشاد سالكین‌ ، لیكن‌ امام‌ و خلیفۀ رسول‌ خدا كه‌ دارای‌ ولایت‌ كبری‌ و حافظ‌ شریعت‌ و طریقت‌ و مُهَیْمِن‌ بر جمیع‌ عوالم‌ و محیط‌ بر جزئیّات‌ و كلیّات‌ است‌ ، در هر زمان‌ بیش‌ از یكی‌ نیست‌ ، و تمام‌ اولیاء در تحت‌ لوای‌ اویند و در تحت‌ شریعت‌ و طریقت‌ او ؛ و برای‌ سالك‌ ضروری‌ است‌ كه‌ پیوسته‌ متوجّه‌ او باشد و این‌ همان‌ معنای‌ مرافقتی‌ است‌ كه‌ مصنّف‌ فرموده‌ است‌ زیرا كه‌ مرافقت‌ از رفاقت‌ و رفیق‌ مشتقّ است‌ و مسلّماً مرافقت‌ بدنی‌ شرط‌ نیست‌ ، بلكه‌ مرافقت‌ روحی‌ لازم‌ است‌ و این‌ مبتنی‌ است‌ بر آنكه‌ همانطور كه‌ روح‌ ولیّ بر سالك‌ سیطره‌ دارد ، سالك‌ نیز پیوسته‌ متوجه‌ او بوده‌ تا مرافقت‌ صادق‌ شود ، و عمدۀ سیر و حركت‌ سالك‌ به‌ واسطۀ این‌ مرافقت‌ با امام‌ صورت‌ می‌گیرد ، كه‌ مصنّف‌ (ره‌) از او تعبیر به‌ استاد خاصّ فرموده‌ است‌ ؛ و در زمان‌ غیبت‌ كُبری‌ منحصراً اختصاص‌ دارد به‌ وجود حضرت‌ امام‌ زمان‌ حجّةُ الله‌ البالغة‌ محمّد بن‌ الحسن‌ العسكری‌ عجّل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه‌ .

و اما سائر اولیاء كه‌ دستگیری‌ می‌كنند ، اوّلاً به‌ تبعیّت‌ از اوستاد خاصّ می‌باشد . و ثانیاً لزوم‌ دستگیری‌ آنان‌ در ظرف‌ عدم‌ تمكّن‌ از اوستاد خاصّ است‌ و اما در زمان‌ تمكّن‌ دستگیری‌ آنان‌ ضروری‌ نیست‌ گرچه‌ آن‌ نیز ممكن‌ است‌ و اشكالی‌ ندارد .

و مرافقت‌ سالك‌ با اوستاد عامّ نیز لازم‌ است‌ ، زیرا كه‌ نفحات‌ رحمانیّه‌ از جانب‌ ربّ العزّة‌ توسط‌ حجابِ اقرب‌ كه‌ همان‌ استاد خاص‌ است‌ به‌ توسط‌ قلب‌ استاد عامّ به‌ سالك‌ می‌رسد .

بنابراین‌ سالك‌ نباید از افاضات‌ قلبیّۀ استاد عامّ غافل‌ بماند كه‌ از استفاضۀ معنویات‌ او محروم‌ خواهد ماند .

امّا اولیائی‌ كه‌ بدون‌ توسط‌ امام‌ و استاد خاصّ به‌ مقامی‌ رسیده‌اند چون‌ در طریق‌ از شریعت‌ امام‌ تبعیّت‌ نكرده‌اند لذا در صورت‌ فرض‌ تقصور و عدم‌ انكار و جحود از مستضعفین‌ بوده‌ و آیۀ وَ أَمْرُهُمْ إِلَی‌ اللَهِ شامل‌ حال‌ آنان‌ خواهد بود . در این‌ حال‌ اگر عنایت‌ الهیّه‌ دستگیر آنان‌ شود و مقام‌ ولایت‌ حقّۀ امام‌ از باطن‌ بر آنها طلوع‌ كند بدون‌ شكّ مستبصر شده‌ و در تحت‌ لوای‌ او تشریعاً نیز در خواهند آمد گر چه‌ به‌ جهت‌ عدم‌ امكان‌ اظهار و فقدان‌ مساعدت‌ محیط‌ ، ناچار از تقیّه‌ و توریه‌ باشند ، و اگر از باطن‌ بر ولایت‌ امام‌ واقف‌ نگردند در همان‌ جا متوقف‌ شده‌ و وصول‌ به‌ مقام‌ معرفت‌ الهیّه‌ برای‌ آنان‌ مسدود می‌گردد گر چه‌ به‌ ظاهر ادّعای‌ وصول‌ و معرفت‌ كنند .

و در صورت‌ جحود و انكار ، طیّ طریق‌ و وصول‌ به‌ مقام‌ كمال‌ برای‌ آنان‌ ممتنع‌ است‌ زیرا كه‌ راه‌ بر اساس‌ خلوص‌ است‌ و با جحود و انكار منافی‌ است‌ .

« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما اعتقادی به سحروجادو دارید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ