تبلیغات
اخبار جهان اسلام - پیامبر(ص) در شب معراج، غیبت‌کنندگان را چگونه دید؟
اخبار جهان اسلام
برای سلامتی آقا امام زمان صلوات


در فرهنگ و معارف اسلامی از غیبت کردن به عنوان یک عمل بسیار ناشایست و گناه یاد شده به طوری که قرآن کریم آن را معادل خوردن گوشت برادر مرده انسان غیبت کننده توصیف کرده است. رسول خدا(ص) در روایتی بسیار زیبا درباره حال و روز غیبت کنندگان که در شب معراج اوضاع آنها را مشاهده کرده بودند، چنین می‌فرمایند... «در شب معراج، مردمی را دیدم که چهره‏‌های خود را با ناخن‌هایشان می‏‌خراشند. پرسیدم: ای جبرئیل، اینها کیستند؟ گفت: اینها کسانی هستند که از مردم غیبت می‏‌کنند و آبرویشان را می‏‌برند۱.»

امام حسین(ع) نیز- به مردی که در حضور ایشان از مردی غیبت کرد- فرمودند: «ای مرد! دست از غیبت بردار؛ زیرا غیبت نواله(غذای) سگ‌های دوزخ است۲.»

همچنین امام صادق(ع) در روایتی از امام سجاد(ع) فرمودند: «مردی به علی بن حسین علیهماالسلام عرض کرد: فلانی به شما نسبت می‏‌دهد که گمراه و بدعت‌گذار هستی. علی بن الحسین(ع) به او فرمود: حقّ همنشینی با آن مرد را پاس نداشتی؛ زیرا سخن او را به ما منتقل کردی. حقّ مرا نیز به جا نیاوردی زیرا از برادرم چیزی به من رساندی که من آن را نمی‏‌دانستم! ... از غیبت بپرهیز، که آن خورش سگ‌های دوزخ است و بدان کسی که از مردم زیاد عیب‌گویی کند، این عیب‌گویی زیاد بر این نکته گواهی دهد که او این عیب‌ها را به همان اندازه‏‌ای که در خودش هست، می‏‌جوید (عیب‌گویی او از مردم نشان می‏‌دهد که آن عیب‌ها در خود او نیز هست)۳.»

منابع روایات:
۱- تنبیه الخواطر: ۱ / ۱۱۵ منتخب میزان الحکمة: ۴۳۶
۲- تحف‌العقول: ۲۴۵ منتخب میزان‌الحکمة: ۴۳۶
۳- بحارالأنوار: ۷۵ / ۲۴۶ / ۸ منتخب میزان‌الحکمة: ۴۳۶
منبع:الفبرچسب ها: پیامبر، پیامبر(ص)، شب، معراج، شب معراج، غیبت، غیبت کنندگان،
ارسال توسط مهدی علیزاده
« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما اعتقادی به سحروجادو دارید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ