تبلیغات
اخبار جهان اسلام - روایت امام صادق(ع) از صبر پیامبر(ص)
اخبار جهان اسلام
برای سلامتی آقا امام زمان صلوات


مرتبه
تاریخ : جمعه 24 خرداد 1392
پیامبر عرض كرد: خداوندا من در مورد خودم و خاندانم و آبرویم شكیبایی كردم، اما در برابر بدگویی به مقام مقدس تو نمی توانم شكیبایی كنم،باز هم خداوند او را امر به صبر كرد و فرمود: در برابر آنچه می گویند شكیبا باش. سپس می افزاید:به دنبال آن، پیامبر(ص)در تمام حالات و در برابر همه مشكلات شكیبا بود،و همین سبب شد كه خدا او را بشارت دهد كه درخاندانش امامان پیدا می شوند، و... صبر و استقامت بر رهبران الهی فریضه است، زیرا خداوند به پیامبرش فرموده است: فاصبر كما صبر اولواالعزم من الرسل. همین معنا را بر دوستان و اهل طاعتش نیز فرض كرده است، چرا كه می گوید: برای شما در زندگی پیامبر، تاسی نیكویی بود و شما نیز باید همگی به او اقتدا كنید.

آیه 24 سوره سجده می فرماید و از آنها امامان و پیشوایان برگزیدیم كه به فرمان ما مردم را هدایت می كردند به خاطر این كه شكیبایی نمودند و به آیات ما یقین داشتند. در آیه شریفه دو شرط برای پیشوایان و امامان ذكرشده است؛ نخست صبر و پایداری، و دیگر ایمان و یقین به آیات الهی. این صبر و شكیبایی شاخه های زیادی دارد. گاه در مقابل مصائبی است كه به شخص انسان می رسد؛ گاه در برابر آزادی است كه به دوستان و هواخواهان او می دهند؛ گاه در مقابل بدگویی ها و بدزبانی هایی است كه نسبت به مقدسات او دارند، گاهی از ناحیه كج اندیشان است، گاه از سوی بد اندیشان، گاه از سوی جاهلان نادان،و گاه از سوی آگاهان بدخواه.

خلاصه یك رهبرآگاه در برابر همه این مشكلات و غیر این ها باید شكیبایی و استقامت كند، هرگز از میدان حوادث به در نرود، بی تابی و جزع نكند، زمام اختیار از دست ندهد، مایوس نگردد،مضطرب و پشیمان نشود تا به هدف بزرگ خود نائل گردد.

در این زمینه حدیث جامع و جالبی از امام صادق(ع)نقل شده كه ذكر آن لازم به نظر می رسد. حضرت به یكی از دوستانش فرمود:كسی كه صبر كند، مدتی كوتاه صبر می كند و به دنبال آن پیروزی است؛ و كسی كه بی تابی می كند مدتی كوتاه بی تابی می كند و سرانجام آن شكست است. سپس فرمود: بر تو باد صبر و شكیبایی در تمام كارها؛ زیرا خداوند بزرگ، محمد(ص)را مبعوث كرد و به او دستور صبر و مدارا داد و فرمود در مقابل آنچه آنها می گویند شكیبایی كن و در صورت لزوم از آنها جداشو؛ اما نه جدا شدنی كه مانع دعوت به سوی حق گردد. و نیز فرمود: با استفاده از نیكی ها به مقابله با بدی ها برخیز كه در این هنگام آنها كه با تو عداوت و دشمنی دارند، همچون دوست گرم و صمیمی خواهند شد و به این مقام جز صابران و جز كسانی كه بهره عظیمی از ایمان دارند نخواهند رسید.

سپس افزود: پیامبر(ص)صبرو شكیبایی پیشه كرد تا این كه انواع تیرهای تهمت را به سوی او پرتاب كردند و مجنون و ساحرش خواندند و شاعرش نامیدند و در دعوای نبوت تكذیبش كردند، سینه پیامبر از سخنانشان تنگ شد، خداوند این سخن را براو نازل كرد: می دانیم كه سینه ات از سخنان آنها تنگ می شود، اما تسبیح و حمد پروردگارت را به جای آور و از سجده كنندگان باش كه این عبادت ها به تو آرامش می بخشد. باردیگر او را تكذیب كردند و متهم ساختند، او اندوهگین شد خداوند این سخن را براو نازل كرد كه می دانیم سخنان آنها تو را غمگین می كند؛ اما بدان! هدف آنها تكذیب تو نیست، این ظالمان آیات خدا را تكذیب می كنند. پیامبرانی كه پیش از تو بودند آماج تكذیب قرار گفتند، اما شكیبایی پیشه كردند، آنها آزار شدند و صبر كردند تا یاری ما فرا رسید، پیامبر باز هم شكیبایی كرد تا آن كه از حد گذراندند، نام خود را به بدی بر زبان جاری كردند و تكذیب نمودند.

پیامبر عرض كرد: خداوندا من در مورد خودم و خاندانم و آبرویم شكیبایی كردم، اما در برابر بدگویی به مقام مقدس تو نمی توانم شكیبایی كنم،باز هم خداوند او را امر به صبر كرد و فرمود: در برابر آنچه می گویند شكیبا باش. سپس می افزاید:به دنبال آن، پیامبر(ص)در تمام حالات و در برابر همه مشكلات شكیبا بود،و همین سبب شد كه خدا او را بشارت دهد كه درخاندانش امامان پیدا می شوند، و این امامان را توصیه به صبر كرد.

اینجا بود كه پیامبر(ص)فرمود: الصبر من الا ایمان كالراس من الجسد؛ صبر در برابر ایمان همچون سر است در مقابل تن. و سر انجام این استقامت و صبر،سبب پیروزی او بر مشركان شد و دستور انتقام گرفتن از آن ستمگران كه قابل هدایت نبودند صادر گردید و طومار عمر آنها به دست پیامبر(ص) و دوستانش درهم نوریده شد، این پاداش آنها در دنیا بود، علاوه بر پاداشهایی كه در آخرت برای آنها ذخیره شده است.

سپس امام صادق(ع) افزود: كسی كه شكیبایی كند و آن را به حساب خدا بگذارد،از دنیا بیرون نمی رود تا خداوند چشمش را با شكست دشمنانش روشن كند، علاوه بر پاداش هایی كه برای آخرت او ذخیره خواهد كرد.
منبع:مشرقبرچسب ها: روایت، امام، صادق(ع)، صبر، پیامبر(ص)، مقدس، خداوند،
ارسال توسط مهدی علیزاده
« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما اعتقادی به سحروجادو دارید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ